Pūļa neprāts

Dzimums, rase un identitāte

Daglass Marijs

Pūļa neprāts
  • Tulkotāja: Karīna Tillberga
  • Redaktori: Agnese Irbe, Jāzeps Baško
  • Korektors: Edžus Zakss

Grāmatā Pūļa neprāts Daglass Marijs (The Madness of Crowds, Douglas Murray) pēta sociālpolitiski atjēdzīgās (woke) kultūras briesmas un identitātes politikas uzplaukumu. Dzīvā, asā prozā viņš pēta vispretrunīgākos mūsdienu jautājumus: seksualitāti, dzimumu, tehnoloģijas un rasi, ar iestarpinājumiem par marksistiskajiem atjēdzības pamatiem, tehnoloģiju ietekmi un to, kā tiešsaistes kultūrā mums no jauna jāapgūst spēja piedot.

Marijs ir viens no nedaudzajiem rakstniekiem, kas uzdrošinās pretoties valdošajam viedoklim un apšaubīt dramatiskās pārmaiņas mūsu sabiedrībā — sākot no dzimuma maiņas bērniem un beidzot ar transseksuāļu tiesību ietekmi uz sievietēm.

Par Sunday Times dižpārdokli kļuvusī grāmata ir otrā latviešu valodā iznākusī Daglasa Marija grāmata. 2018. gadā izdevniecība Apvārsnis izdeva Valtera Grīviņa tulkoto Eiropas dīvainā nāve, kas arī ir nopērkama Kodokas e-veikalā.

Atsauksmes

LELB Arhibīskaps Jānis Vanags:

Daglass Marijs stāsta par disfunkcionālo un atriebīgo surogātreliģiju, kas Rietumu sabiedrībai (īpaši angliski runājošajai) aizstāj nogalināto Dievu. To sauc par identitātes politiku, un tai ir savi fanātiķi, kurus dēvē par sociālā taisnīguma karotājiem. Dzīve ir pārvērsta mīnu laukā, kurā par detonatoru stieplēm kalpo arvien jauni politkorektuma principi. Ja kaut vienai uzkāpsi, būsi pagalam. Viens neapdomīgs joks vai pirms divdesmit gadiem publicēts raksts, un izdzēšanas kultūra (cancel culture) gādās, lai tu zaudētu darbu un ienākumus, nevarētu dabūt kredītkarti un lai sociālajos medijos pār tevi nemitīgi veltos naida straumes.

Un galvenais - šajā reliģijā nav grēksūdzes un absolūcijas. Nekas netiks ne aizmirsts, ne piedots. Ejot to pašu ceļu, pa kuru ir gājušas citas valstis, nav iemesla domāt, ka mēs nonāksim kaut kur citur. Man bija cerība, ka varbūt Latvija varētu iet savu īpašu ceļu: nenonākt identitātes politikas mīnu laukā, kaut cik turēties pie klasiskajām, nevis neomarksistiskajām Eiropas vērtībām.

Dzejniece Liāna Langa:

Kādā no daudzajām video sarunām, kas pieejamas Youtube, Daglass Marijs retoriski vaicā: “Vai es turpinu pildīt solījumu kalpot patiesībai?” Lasot viņa jaunāko, britu publicistikas labākajās tradīcijās uzrakstīto idejiski ietilpīgo un aktuālo darbu Pūļa neprāts, iespējams ne vien gūt daudz vērtīgu atziņu un veidot izpratni par šodien notiekošo, bet arī pārliecināties par to, ka veselā saprāta balss ir dzīva un Patiesība izvēlas to.

Psihologs un publicists Džordans B. Pītersons:

Šajā grāmatā Daglass Marijs izcīna drosmīgu cīņu par vārda brīvību. Patiess skatījums uz mūsdienu strīdīgākajiem jautājumiem.

Zinātnieks Ričards Dokinss:

Daglasa Marija pēdējā grāmata ir izcils darbs, kas obligāti jāizlasa ikvienam cilvēkam. Viņš nesaudzīgi atmasko liekulību un acīm redzamās pretrunas, kas caurvij pašreizējo “atjēdzības” trendu.

Rakstniece Laionela Šraivere:

Šīs grāmatas autors meistarīgi runā par to, ko daudzi jau apzinās, bet baidās pateikt. [..] Izcili novērojumi, argumenti un pamatojums.

Publicists Sems Heriss:

Izcils darbs. To izlasījis, jutos tā, it kā pirmo reizi pēdējo gadu laikā būtu ieelpojis svaigu gaisu. Kolektīvā neprāta laikmetā nav nekā spirdzinošāka un provokatīvāka par veselo saprātu.

Franču filozofs Bernards Henrijs Levī:

Neatkarīgi no tā, vai jūs viņam piekrītat vai ne, Daglass Marijs ir viens no mūsdienu nozīmīgākajiem publiskajiem intelektuāļiem.

lapaspuses: 368
vāki: mīkstie
ISBN: 978-9934-9049-4-3